תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
אוגוסט 2013
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

אמנון לוי, זה בשבילך

אמנון לוי, זה בשבילך

אמנון דנקנר הודה שגדל בבית גזעני. "כמו כל הבתים באותה תקופה", הוא אמר לארי שביט. הגזענות היא פצע פתוח מוסתר בתחבושת. הגיע הזמן לחשבון נפש רציונאלי… הלכתי לארכיון…
******************************
אמנון לוי.
הסדרה שעשית על מה שאנחנו מכנים "השד העדתי" חשובה. הכי חשובה שיש. התוצאה של הגזענות, היא הדרת מזרחיים ממקומות נחשקים. התירוץ קבוע: הבדלי כישורים. להגנתם יטענו: "אין שום סיבה להעדיף את הפחות טוב- רק בגלל שהוא מרוקאי"! גם אם זה נכון- ההבדלים הם תוצאה של גזענות ארכות שנים, וממוסדת.

הגזען לא אוהב שמאשימים אותו בגזענות. כשזה קורה, הוא מגיב בלגלוג ("אכלו לי, שתו לי"). מהסיבה הזאת, הייתי מוותר על "הבכיינות", ומניח את הנתונים מול פרצופם, ודורש תגובה. המסר הבוקע מתוך הנתונים מהבהב, מסנוור ומטריד. מאוד מעניין לראות "מעצבי דעת קהל" מתפתלים מול הנתונים היבשים.

הגזענים "רגישים" לגזענות. הם מוקיעים אותה. הדרך שבחרו תושבי דרום ת"א להתגונן מפני מסתננים מסודאן, היא לצנינים בעיניהם. זה כמובן בתנאי שתיאסר כניסת שחורים לאותה בריכה שהם משתכשכים בה. תן להם סיפור על בי"ס חרדי שמונע כניסת תלמידות מזרחיות, ותראה אותם יורים בכל הכלים.

כנראה לא במקרה אני נזכר בסיפור שסיפר עוזי ברעם. בספרו "אין אהבה בעיר", תיאר ברעם את היחס שזכתה אימו המזרחית (ממוצא סורי) ממשפחת אביו האשכנזי. לגידי וייץ הוא סיפר ש- "דודות מצד משפחת אבא היו מדברות ביניהן באידיש ואומרות ש- למשה מגיע יותר" (הארץ / 28.8.09). באותו ראיון הוא גילה ש- "יצחק לבני שקרא את הספר אמר לי, כך בדיוק חינכו אותנו הורינו". בדיוק כמו מה שאמר דנקנר לארי שביט.

אני בטוח שהזמן יעלים את הפערים, כמו שאני בטוח שאם רוצים, ניתן לקצר את הזמן…
נמתין בסקרנות לפרק השני…

כתיבת תגובה

*