תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
פברואר 2012
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

עידו באום, זה בשבילך

עידו באום, זה בשבילך

מישנה: דקה אחרי שהחליטה לערער על הפסדה מול סרן ר', הקצין הזוכה בוטל, ובזירה החדשה ראו שופטי הערעור מתגוששים חדשים: בצד אחד של הערעור הסתופפו עדר כלבי השמירה, ממולם השופט המתנחל, זה עם הכיפה. הניצחון של אילנה דיין בערעור הוכיח שוב- התקשורת שולטטטטת… הלכתי לארכיון.
*****************************
בדיוק לפני שנה- תחת הכותרת "לא מאמין להם", כתבתי את הפיסקה המסיימת הבאה: "הדילמה המרקדת על שולחנם של שופטי העליון (בפרשת סרן ר'), חצופה ומטרידה. על כף אחת של המאזניים יש "סתם אזרח" פגוע, נטול כוח, עם פס"ד לטובתו. על כף המאזניים השנייה יש לביאת תקשורת פצועת אגו, שזוכה לתמיכה וגיבוי מ- (רוב) הברנז'ה. אם יכריעו לטובתה, הסיפור מבחינתם הסתיים! אם יכריעו לטובתו יפתחו חשבון עם העדר. בנסיבות האלה, לא קשה לי לנחש את התוצאה (מחלקה ראשונה / 8.2.11).

שנה חלפה, ואילנה דיין יצאה מחייכת מביהמ"ש העליון. הערעור שלה התקבל, התקשורת דיווחה על ניצחון, ומי שהעמיק, מצא עוד כמה דברים. מכל התגובות, והיו הרבה, בחרתי להגיב על תגובתו של עידו באום (הכתב לענייני משפט של הארץ), שהגדיר את הניצחון של דיין, כ"זובור" לשופט סולברג.

תחת הכותרת "שיעור לסולברג בחופש העיתונות" (הארץ / 9.2.12), מביא עידו באום את ההבדלים בין שתי הגישות- זאת של השופטים המזכים (אליעזר ריבלין, עוזי פוגלמן ויצחק עמית) וזאת של החדש בעליון נועם סולברג. המסר הראשי העולה ממאמרו של באום-שופטי העליון לימדו את סולברג מהי עיתונות חופשית, ומהי אתיקה עיתונאית.

מאמר הפרשנות של באום, החזיר אותי לתוכנית "תיק תקשורת" ששודרה כמה שנים, קודם שסולברג פסק את פסיקתו, ושבה פרופסור אסא כשר קבע (ציטוט): "השידור בושל בצורה חסרת אחריות, ובלתי אתית בעליל" (25.5.06).

פרופסור אסא כשר נחשב ל"מר אתיקה". ההגדרה שלו את העריכה- כ"בלתי אתית בעליל"- היא בבחינת "עדות מומחה". על זה צריך להוסיף את העובדה שבעבר כיהן כ"נשיא מועצת העיתונות". עם כל הכבוד לשופטי העליון- הבנתם את כללי האתיקה העיתונאית קטנה מהבנתו של פרופסור כשר. מסקנתי מהניצחון של אילנה דיין ישנה: התקשורת שולטטטטטטטטטטטטת…

תגובה אחת לפוסט "עידו באום, זה בשבילך"

כתיבת תגובה

*