תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
מאי 2011
א ב ג ד ה ו ש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

גם שביט בנביאים

גם שביט בנביאים

מישנה: לנביא התנ"כי יש אליבי: אלוהים אמר לו להגיד… מה יש לנביא שביט לומר על תחזיותיו המוטעות. הוא סומך על זיכרונו הקצר של הציבור… הלכתי לארכיון…
***************************
היום אין נביאים אמיתיים. החליפו אותם דעתנים (פובליציסטים) המפיצים את תחזיותיהם בערוצי התקשורת השונים. בשונה מהנביא התנ"כי שהשמיע את מה שאלוהים שם בפיו, הדעתן מפיץ את תחזיותיו על סמך הבנתו את המציאות. זה היה בסדר אלמלא קיבלנו תחזית מדעתנים שבטוחים שהם נביאים.

הדעתן הרציונאלי, יתבל את הערכתו בטרם שיגור, בכמה טיפות ספק. זה כדי להבטיח שהעתיד לא יביך אותו. במחוזותינו, רבים הדעתנים שסילקו את הספק מתודעתם, למרות שהמציאות בעטה תדיר בפרצופם. מה שמוכיח שחיקו החמים של העדר, עדיף בעיניהם על אמירת אמת. ארי שביט, הוא אחד מהם.

תחת הכותרת "דוהר אל הקיר" (הארץ / 26.5.11), מגלה לנו הנביא שביט, שהנהג שלנו מסיע את כולנו אל אסון. לפי צורת ההתנסחות, הוא בטוח בתחזיתו. מטרת המאמר גם היא כתובה: חייבים לעצור את הנהג המטורף. ומי שנדרש לעשות זאת, כך ארי שביט, הם השרים דן מרידור ואהוד ברק.

"עוד השבוע", דרש הנביא, "על ברק ומרידור להבהיר לראש הממשלה, שאם לא תופיע יוזמה מיד, הם יתפטרו. עליהם להצמיד אקדח לרכתו"(!!). דמיינתי את הסיטואציה, ומאליה הזדקרה שאלה: ומה אם נתניהו יגלה שהאקדח צעצוע? גם על זה חשב שביט: במקרה כזה, כתב, "מקומם של ברק ומרידור באופוזיציה. עליהם לתת יד לציפי לבני להחליף את הממשלה הרעה הזאת".

חיפשתי כמה טיפות ספק. לא מצאתי. ניכר בכתיבתו שהאצבעות המקישות תודרכו ע"י השכינה. נבהלתי. הנביא שביט מנבא דהירה אל קיר ואני אחד הנוסעים. הלכתי לארכיון. רציתי לבדוק את הערך האמיתי של נבואותיו. כתום הבדיקה, חשתי הקלה. וכדי שלא יובן מדבריי שאני מבטל את התחזית של שביט אדגיש, שרק העתיד יודע אם ההקלה הפרטית שלי, הייתה יותר נכונה מהמאמץ של שביט לזרוע פאניקה.

למי ששכח, הנביא שביט, קיבץ תחת ספר אחד ("חלוקת הארץ") הערכות של (אלק) "מובילי דעת קהל". כ"א מהם נדרש לכתוב מאמר על "היום שאחרי" עקירת היהודים מגוש-קטיף. נדמה לי שמיותר לומר, שמפיצי וצרכני האשליות חוו התפכחות, ואנשי האתמול- אלה שלא נחשבים- (שוב) צדקו (אסמעיל הנייה: "ותודה מיוחדת למשווקי עקירת היהודים, על לכתם אחריי במדבר, בארץ זרועת מוקשים").
ארי שביט נמנה עליהם.
זאת הזדמנות להזכיר, שעקירת היהודים מגוש קטיף (וצפון השומרון), התבצעה בניגוד גמור לרצון הבוחרים. 19 מנדטים קיבל המנהיג שצידד בפינוי חד צדדי (עמרם מצנע), ו- 38 מנדטים קיבל המנהיג שאמר לפני ואחרי הבחירות: "דין נצרים כדין תל-אביב". הנביא שביט רואה בדמיונו דהירה עתידית של נתניהו אל קיר, ולא ראה במציאות, את הדהירה של הרודן המושחת, שרמס כל מכשול דמוקרטי שניצב בדרכו. והיו הרבה.

נביא שראה את קריסת ההינתקות, רק אחרי שהתרחשה, מן הראוי שיזליף כמה טיפות ספק לתחזיות הקודרות שלו. על בקבוק הספק כתוב: מיועד לדעתנים שסובלים מחוסר צניעות…


כתיבת תגובה

*