תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
פברואר 2011
א ב ג ד ה ו ש
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

לא מאמין להם

לא מאמין להם

מישנה: היא רצתה לרגש את צופיה. "שחיטה" של קצין בצה"ל בתוכנית התחקירים שלה נראתה לה כסיפור מרגש. הוא הגיש תביעת דיבה, וזכה. היא ערערה לעליון… פרופסור אסא כשר, חשב שהיא חצתה קו אדום… הלכתי לארכיון…

לא צריך להיות סרן ר' כדי להבין שידיעה מכפישה בתקשורת מאוד פוגעת. כל אדם יודע זאת. גם שופטי ביהמ"ש העליון. מהסיבה הזאת- כך אני חושד בהם- קראנו רמיזות המחזקות את גרסתה של אילנה דיין בערעור שהגישה לאחר שהפסידה במחוזי בתביעת הדיבה שהגיש נגדה (ונגד קשת) הקצין הדרוזי הפגוע.

השופטים שדנים בתיק יודעים שמבחינתם, פסיקה נגד סרן ר' תביא סוף לפרשה. פסיקה נגד אילנה דיין עלולה לגרור אחריה שובל סימני שאלה שסופם מי ישורם. על זה תוסיפו את הרוח המנשבת מלשכתה של הנשיאה בייניש, שהיכרותה עם דיין איננה סוד, ואת הגיבוי שנשיאת מועצת העיתונות (שופטת בדימוס בעליון) הגברת דליה דורנר העניקה למערערת. כמובן מתוך חרדה (מזויפת!) לחופש העיתונות.

אילנה דיין בטוחה שהיא צודקת. ביהירותה כי רבה, הביעה בוז אליטיסטי לקצין החוצפן שהעז להילחם על שמו הטוב (תיק תקשורת / 29.6.06). כשעבדה על התוכנית, היא לא חשבה אפילו לשנייה על הקורבן. בשם אלוהי הרייטינג, חשה מחויבות לריגוש הצופים. "שחיטת" קצין צהל אצלנו בסאלון, כך האמינה, תגרום לריגוש המיוחל.

הצופה הפרופסור אסא כשר ראה את התוכנית, ולא ממש התרגש. להיפך. הוא זע בכורסתו באי נוחות. את תחושתו הביע בתוכנית "תיק תקשורת" (25.5.06) בפני המראיין חיים זיסוביץ, הרבה לפני שכבוד השופט נעם סולברג פסק את פסיקתו. השידור (ציטוט): "בושל בצורה חסרת אחריות, ובלתי אתית בעליל" (תיק תקשורת / 25.5.06).

הטענה המרכזית של סרן ר' כלפי אילנה דיין, מתמקדת בפגיעה בשמו הטוב, תוך כדי חציית קו אדום של אחד מכללי האתיקה העיתונאית. השופטים הדנים בערעור יודעים את מה שכל האליטה יודעת: פרופסור אסא כשר נחשב ל"מר אתיקה". וההגדרה שלו את העריכה- "בלתי אתית בעליל"- היא בבחינת "עדות מומחה". על זה צריך להוסיף את העובדה שבעבר כיהן כ"נשיא מועצת העיתונות".

בשונה מהנשיאה הנוכחית הגברת דליה דורנר, פרופסור אסא כשר, כנשיא מועצת העיתונות,  הביט על עבודת העיתונאים מהטריבונה של הצרכנים. הבוז של טייקוני התקשורת לקווים אדומים היה לצנינים בעיניו. בכוחו הדל ניסה לעשות משהו. הם התעלמו מהערותיו, מה שגרם לו להתפטר.

הדילמה המרקדת על שולחנם של שופטי העליון חצופה ומטרידה. על כף אחת של המאזניים יש "סתם אזרח" פגוע, נטול כוח, עם פס"ד לטובתו. על כף המאזניים השנייה יש לביאת תקשורת פצועת אגו, שזוכה לתמיכה וגיבוי מ- (רוב) הברנז'ה. אם יכריעו לטובתה, הסיפור מבחינתם הסתיים! אם יכריעו לטובתו יפתחו חשבון עם העדר. בנסיבות האלה, לא קשה לי לנחש את התוצאה…

כתיבת תגובה

*