תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
מרץ 2010
א ב ג ד ה ו ש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

כמה מילים על מונולוג דמיוני

כמה מילים על מונולוג דמיוני

אריאנה מלמד היא דעתנית שמפיצה את דעותיה בנושא אומנות (על הנגזרות שלה), באתר ynet. מדי פעם יצא לי לדלג בקפיצות קנגורו בין השורות שכתבה. לא זוכר שעוררו בי דחף לקרוא בעיון. תמונה משותפת של שני במאי הסרט "עג'מי" ירון שני וסכנדר קופטי, גרמה לי לקרוא את רשימתה האחרונה: "מונולוג" מתחכם מפיו כביכול של קופטי, פרי דמיונה של אריאנה מלמד…  להלן הציטוט, ולאחריו תגובה.

 "גבירותיי ורבותיי חברי הקרן- אני מתכבד להגיש לכם בזאת את התסריט שלי, אחרי השינויים שביקשתם להכניס בו, ולבקש שתזרזו את העברת המענק לשנת 2011, כי כבר משכנתי את הדירה, האוטו והפנסיה של אימא, ואפילו איבגי הבטיח לוותר על חצי מהשכר- ועוד לא התחלנו לצלם. וכן, קיבלתי את טופס ההזדהות עם המדינה, ומילאתי אותו, כי אני יודע שבלי נאמנות אין אומנות. אז אני מתכבד בזה להזדהות עם מדינת ישראל, עם כל מלחמותיה הצודקות והלא צודקות גם יחד, עם כל מה שנעשה בשמה ודיכוי עם אחר ומיעוט גדול אחד, עם כל החלטה שיצאה מתחת ידה של ממשלת ישראל הנבחרת וכל החלטה שתהיה בעתיד, ואני מבטיח לסתום את הפה אם משהו לא ימצא חן בעיני המדינה גם אחרי שהצילומים יסתיימו, ויהיה לי מסטרפיס ביד ותשלחו אותי לאוסקר הבא. ועכשיו אפשר לקבל את הצ'ק" (ynet / 11.3.10)?

להלן התשובה.

 למר קובטי היקר.

קראנו את מכתבך התמוה, ולא ממש הבנו את הציניות. אם כתבת מה שכתבת בגין ההתנפלות עליך לאחר מה שאמרת בהוליווד לאמור: "אני לא מייצג את המדינה", אז דע לך, שחברי הקרן דווקא תומכים תמיכה מלאה בזכות חופש הביטוי שלך.

חלקם אפילו מזדהים.

 לצערי, לאחר עיון מדוקדק בתסריט, הגענו למסקנה, שהוא פשוט לא טוב. מאחר והתקציב העומד לרשות הקרן מוגבל, ומאחר ומספר הבקשות המגיעות אלינו עולה על היכולת שלנו לעזור במימון, חובתנו לנהוג בכספי הציבור בזהירות המתבקשת. רוצה לומר, עזרה למה שאנחנו סבורים כתסריט ראוי, ותשובה שלילית לתסריט שאינו ראוי. כפי שציינתי, התסריט ששלחת, למרבה ההפתעה, נמצא כבלתי ראוי מבחינה אומנותית (כמו רוב התסריטים עם המסרים הפשיסטים, שכותבים אחרים עם אוריינטציה ימנית).

 השקפת עולמך, האידיאולוגיה המדריכה אותך, ודעותיך, אין בהם כדי להשפיע על חברי הקרן. להיפך, גם מבלי ששאלתי את חברי הוועדה, ברור לי מהיכרותי אותם, שכ"א מהם מוכן להיהרג על זכותך להביע באופן חופשי את שנאתך למדינה.

 כולי תקווה שתשובתנו השלילית לא תרפה את ידיך, שהרי על כישרונותיך וכישוריך אין חולק. להשתמע בתסריט הבא,

בברכה, יו"ר הקרן לעידוד סרטי השנאה לישראל…    

נועם חזני

כתיבת תגובה

*