תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
דצמבר 2009
א ב ג ד ה ו ש
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

יש מי שמתגעגע לאלטלנה

יש מי שמתגעגע לאלטלנה

מישנה: התמונה בה יהודים שנואים מפרפרים במים, ויהודים מהחוף יורים בהם, כנראה מופיעה בחלומם הרטוב של כמה מהשונאים החיים בינינו. חלקם יהודים מכובדים. אחד מהם הוא הסופר א.ב. יהושע. מסתבר שהזמן לא שחק את השנאה.

אלטלנה! יש שונאים, שהמילה הזאת מהלכת עליהם קסם. תנו להם משהו שיזכיר להם את אלטלנה, והם על גג העולם.

העובדות:  אלטלנה הייתה ספינה של ארגון האצל שהגיעה לחופי הארץ כשהיא עמוסת נשק ויהודים. היה מי שראה בספינה הזאת איום על הדמוקרטיה הצעירה, ויצאה הפקודה לירות עליה. כמה פגזים טיבעו אותה, וכדורים הרגו ניצולים שפרפרו במים. התקשורת הבולשביקית דיווחה ליהודים שהדמוקרטיה הישראלית ניצלה.

יש כמובן שתי גרסאות. גרסת היורים הייתה: אסור שבמדינה דמוקרטית יהיו שני פיקודים ושני צבאות. הצד השני כמובן הכחיש כוונה להקים צבא בנוסף לצה"ל. וטיבוע הספינה, כך ניטען, עזר לשווק את היריב הפוליטי כמסוכן לדמוקרטיה. כדי לדעת מהי הגרסה הנכונה, צריך לבדוק מה היה קודם שהספינה הגיעה, ומה היה אחרי שהספינה טובעה.

לא צריך להיות היסטוריון כדי לדעת שהייתה שנאה בטרם טובעה הספינה (סזון) וגם אח"כ. שנאה לפני ואחרי, מוכיחה שהייתה שנאה גם בזמן הירי על הספינה.

התמונה בה יהודים שנואים מפרפרים במים, ויהודים מהחוף יורים בהם, כנראה מופיעה בחלומם הרטוב של כמה מהשונאים החיים בינינו. חלקם יהודים מכובדים. אחד מהם הוא הסופר א.ב. יהושע. מסתבר שהזמן לא שחק את השנאה.

תחת הכותרת "לקח אלטלנה", כתב יהושע: "החלטתו של בן-גוריון לקטוע בתקיפות ובאיבו את הניסיון לעקוף את סמכות הפיקוד הבלעדי של המדינה הצעירה, חייבת הייתה להיעשות במהירות בתקיפות ובלי היסוס"… את מאמר השטנה הוא מסיים בשאלת מחץ: "האם יצליחו ממשיכיו האידיאולוגיים של מנחם בגין, הנמצאים עתה ליד הגה השלטון לגלות את אותה תקיפות ואותה נחישות כאשר יעמדו נגד הגורמים העלולים לנסות לקעקע את הדמוקרטיה ואת החלטת הרוב"(ידיעות-אחרונות / 15.12.09)…?

הלכתי לארכיון ודליתי קטע ממסע הבחירות של המערך ב- 81. פרס שהיה המועמד של המפלגה "ירד לעם", וביחד עם ויקטור שם-טוב וחיים בר-לב, חילקו השלושה פרחים לעוברים ושבים בתחנה המרכזית בת"א. בין מקבלי הפרחים היו שצעקו "בגין", "בגין".

זה שרף את הפיוזים לא.ב.יהושע. מול קהל בייתי במועדון צוותא הוא הביע את שנאתו וזעמו על הניסיון הנחות לקנות את האספסוף בפרחים.

היום יש לו עצות ל"ממשיכי בגין". הוא רוצה לראות את ממשלת נתניהו, מרידור ובגין,  מטפלת ביד קשה נגד הציבור שניצח בבחירות. הכול בשם הדמוקרטיה כמובן. שום אמפטיה לאחים שנדרשים ע"י ממשלה ימנית להקפיא את החיים. ההומניסט איש הרוח, שמוכן ללכת עד קצה העולם כדי להתרפס  בפני הפלסטינים, לא מוכן לקרוא להידברות עם  אחיו מהימין. תנו לו עוד אלטלנה והוא על גג העולם. לא מוכרחים ים בשביל זה, אפשר לעשות את זה גם בהרי השומרון… מי שיירצה הדרכה, שישאל את עמי איילון…

כתיבת תגובה

*