תקשורת (שר)מוטה
בדמוקרטיה בריאה התקשורת חופשית. בדיקטטורה, התקשורת מגויסת. בדמוקרטיה הישראלית, התקשורת לא מגויסת ולא חופשית- מתמסרת. נותנת את עצמה, עם כל הקונוטציה של המילה "נותנת". בקיצור, תקשורת (שר)מוטה. לכתבה המלאה...
אוקטובר 2009
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

מאמר גלוי לחזי משיטה

מאמר גלוי לחזי משיטה

 

כמו רבים גם אני קראתי את הראיון איתך במעריב (10.7.09). היה רגע שדמעתי. רוב הזמן הבטן התהפכה לי. "אני הולך להגיד דברים קשים" אמרת לחן קוטס בר, "למדינת ישראל היה יותר נוח, אילו גלעד שליט היה נהרג".

אין לי שום ספק שאתה שוחר טוב, כמו שאסור שיהיה לך ספק שכל יהודי בישראל- כולל אהוד אולמרט- רוצים לראות את גלעד שליט בבית. חטיפת חייל היא אירוע קשה ובעייתי. מבחינתו של ראש הממשלה- כל ראש ממשלה- מדובר בסיוט. כדי לא להיקלע שוב ושוב לסיוט הזה, צריך לחשוב בצורה רציונאלית. אתה כולך אמוציות.

אתה מספר ששאלת את אחד מנבחרי הציבור שמתנגדים לעסקה: אילו זה היה הבן שלך שנחטף, גם אז היית מתנגד? לא הייתה לו תשובה", אמרת. תסלח לי על הפרובוקציה, אבל אני שואל אותך: האם היית מוכן לשלם מיליון שח למי שגנב לך את הכלב תמורת החזרתו? אם תשלם, אני מוכן להמר שהכלב שלך יעלם שוב, ושוב, ושוב.

חלילה לי מלהשוות את גלעד שליט לכלב, אבל מנקודת מבט רציונאלית, מיליון שח על כלב, זאת טעות יותר קטנה זה מכניעה לדרישות החוטפים. כל אלה שהתנגדו לעסקת טננבאום- כולל ציפי לבני- הזהירו, שכניעה לדרישות נסראלל'ה, תביא לחטיפות נוספות. וזה בדיוק מה שקרה.

"אני מדמיין את גלעד חבוי במעמקי האדמה, לא רואה אור יום", כך אמרת לקוטס בר. קראתי ונזכרתי שבאירוע החטיפה, נהרגו שני חיילים. מר משיטה היקר, זה הם שקבורים במעמקי האדמה, וזה הם שלעולם לא יראו אור יום.

כמה שלא נהפוך בפרשת גלעד שליט, לעולם חייל אחד לא יכול להיות יותר משני חיילים, ולעולם לא יהיה מצבה של משפחת חטוף "יותר קשה" ממצבה של משפחה שכולה. עם כל הכבוד, ויש הרבה כבוד- גלעד שליט הוא חייל אחד, רק אחד, והוא חי. נכון, חייל אחד הוא עולם ומלואו, אבל שני חיילים זה עולם ומלואו כפול שניים.

כדי שנראה את גלעד שליט בבית, החוטפים צריכים "להתייאש" מהיחצנים שלהם בישראל. הראיון הזה שלך מר משיטה, כמו ראיונות של אחרים, וההפגנות האינסופיות, משאירים את המנוולים עם התקווה שממשלת ישראל תקרוס תחת הלחץ, ותיכנע. ניסיון העבר מוכיח, שתקוותם, יש לה על מה להתבסס.

למרות שאני מתעב את אולמרט המושחת, אינני מאמין לנועם שליט שאולמרט דיבר איתו בגסות רוח. הדיווח הזה לתקשורת, מבטא אכזבה ובעיקר "נקמה" קטנה בגין הסירוב של ראש הממשלה לשעבר להיכנע לדרישות החוטפים. צדק אולמרט שהסביר את סירובו ב"קווים אדומים", כמו שטעה בביצוע עסקת גולדווסר ורגב.

לסיכום מר משיטה, רק למשפחת שליט מותר לחשוב נקודתית. מן הראוי שאתה, שהיית קצין בכיר בצה"ל תתמוך במנהיגים שחושבים אסטרטגית. אין לנו הרבה מהזן הזה. מחר-מחרתיים, מי יודע, אולי אתה תהיה שם…

כתיבת תגובה

*